ANONSLARKIBRIS ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİ: "YÖDAK İLE İLGİLİ GELİŞMELERİ KAYGI İLE İZLİYORUZ"
20 Mart 2017

Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Serhat Akpınar, Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akretidasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile ilgili oluşturulmaya çalışılan yeni yasanın yürürlüğe girmesi halinde, yaşanacaklardan kaygı duyduklarını kaydetti. Kıbrıs Üniversiteler Birliği Başkanı Serhat Akpınar, Yüksek Öğretim Planlama, Denetleme, Akretidasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) ile ilgili oluşturulmaya çalışılan yeni yasanın yürürlüğe girmesi halinde, yaşanacaklardan kaygı duyduklarını kaydetti.

 

Birlik Başkanı, Girne Akdeniz Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar konuyla ilgili yazılı açıklamasında "Tüm çekince ve ortaya koyduğumuz bir takım farklı düşüncelerin oluşumu sonrasındaki endişelere rağmen; yasa, Meclis`ten oy çokluğu ile geçti" dedi.

 

Konuyla ilgili Kıbrıs Üniversiteler Birliği olarak bir toplantı düzenlediklerini dile getiren Akpınar, yeni bir düşünce oluşumu üzerinde bir birleşme sağladıklarını bildirdi.

 

Akpınar şöyle devam etti:

 

"15 Mart Çarşamba Günü, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile yapılacak toplantı sonrasında da, Sayın Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncıya ve hükümetimizin ilgili tüm kanatlarına bu konudaki nihai düşüncelerimizi aktarmış olacağız. Ada`da, yüksek öğretim gelişim sürecinin farkında olmayan bir kuvvet; Ada`da ki yüksek öğretimi engelleyecek ve aslında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti`nin, diğer coğrafyalarda etkisi de tartışılamayacak yüksek öğretim gelişimini ortadan kaldıracak bir yasal düzenleme girişimi içerisine girmiş durumdadır. Bugün Amerika Birleşik Devletleri dâhil olmak üzere, Avrupa Birliği`nden hiçbir üye, YÖK`e bu kadar ileri adımlar atamamışken, biz o adımları atıyoruz. İnsan haklarına aykırı birçok konu başlığı var. Devlet ve hükümet bazında; ne yapılmaya çalışıldığını anlayabilmiş değiliz."
BASIN AÇIKLAMASI
14 Temmuz 2015

Son günlerde Yüksek Öğretim, Planlama, Denetleme, Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) yoğun olarak ülkemiz sözlü ve görüntülü medyasındakamuoyunun gündemine getirilmektedir. Medyada yer alan bu tartışmalar Kıbrıs Türk Üniversiteler Birliği (KÜB) olarak bir açıklama yapmamız ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Öncelikle ülkelere katma değer yaratan yükseköğrenim kurumlarının olumlu imajının özenle korunması gerektiğine olan güçlü inancımızın altını çizmek isteriz. 75 bini aşkın öğrencinin öğrenim gördüğü ülkemizde YÖDAK’ın kamuoyunda tartışma konusu edilmesinin bugüne kadar birçok başarılara imza atmış üniversitelerimizin daha ileri noktalara taşınmasına yardımcı olacak bir unsur olarak görmüyoruz. 

Söz konusu kurumun üyelerinin başkan tarafından etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı iddialarının açıklığa kavuşturulmasına, bunun yanında başkan ile ilgili tartışılan hususların, itham ve iddiaların ivedilikle ilgili kurumlar tarafından aydınlatılması gerektiğine inanmaktayız. YÖDAK gibi saygın, stratejik ve tarafsız olması gereken bir kurumumuzun daha fazla yıpranmasının önlenmesi gerektiğine olan inancımızı belirtir, konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşırız. 
KÜB’den tanıtım atağı
08 Mayıs 2015

Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO’su Yrd.Doç.Dr. Asım Vehbi, 5-9 Mayıs tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen IV Annual IUNC Eurasia 2015 Konferansı’nda Kıbrıs Üniversiteler Birliği’ni (KÜB) temsil etti. Konferansta Kıbrıs’ta eğitim veren Kıbrıs Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerle ilgili sunum yapan Asım Vehbi, KÜB üyesi üniversiteler ve Kıbrıs’taki eğitim programlarıyla ilgili detaylı bilgiler verdi. 

Sunumda Kıbrıs’ın coğrafik konumu, tarihi geçmişi, sanat eserleri, krallıklarla başlayıp günümüze kadar ulaşan medeniyet izleri ve Üniversitelerin Kıbrıs’taki konumuyla ilgili aydınlatıcı bilgiler aktaran Vehbi, daha sonra üniversitelerle ilgili tanıtıcı bilgilere yer verdi. 

Kıbrıs’ta üniversiteler döneminin 1979’da 105 öğrenciyle başlayıp günümüze gelene kadar büyük aşamalardan geçtiğini, öğrenci sayısının Kıbrıs Üniversiteler Birliği’ne bağlı okullarda 45 bini bulduğunu anlatan Yrd.Doç.Dr. Asım Vehbi, Kıbrıs’ın yüksek öğrenim için gerekli her türlü imkan ve şartlara uygun olduğunu anlattı. 

Kıbrıs Üniversiteler Birliği ve bu birliğe bağlı Girne Amerikan Üniversitesi, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, British University Of Nicosia, Akdeniz Karpaz Üniversitesi ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi’yle ilgili bilgi veren Asım Vehbi, üniversitelerin akademik programları ile fakülteler konusunda detaylı bilgi sundu. 

KÜB’e bağlı üniversitelerin akreditasyon konusundaki bilgilerini de paylaşan Vehbi başvurular ve bilgi için www.cyprusuniversitiesassociation.org ve info@cyprusuniversitiesassociation.org adreslerine başvurulabileceğini açıkladı 
Üniversiteler Birliği kuruldu
30 Mart 2015

Üniversiteler Birliği kuruldu.. 6 üniversite, yüksek öğretim vizyonunu ileri taşıma, uluslararası kabullerde görev üstlenme ve üniversitelerin sorunlarını çözme amacını taşıyor. Girne Amerikan, Uluslararası Kıbrıs, Kıbrıs Metropolitan, Akdeniz Karpaz, Kıbrıs Amerikan ve Lefkoşa İngiliz Üniveristeleri’nden oluşan birlik ve yönetim kurulu bugün Mustafa Çağatay Caddesinde Birlik Binası olarak düzenlenecek binada gerçekleşen toplantıyla tanıtıldı.. 

Basın toplantında, Doğu Akdeniz Üniversitesi , Lefke Avrupa Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin de birlik içerisinde yer alabileceğı; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nün katılmayacağı; Yakın Doğu Üniversitesi’nin ise katılıp katılmayacağının netlik kazanmadığı belirtildi. Toplantıda konuşan, Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı , Girne Amerikan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, birliğin,ülke yüksek öğretiminin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağını kaydetti. En önemli sektörü Yükseköğrenim olan Kuzey Kıbrıs’ta böyle bir oluşumu geç de olsa hayata geçirmenin gururunu yaşadıklarını kaydeden Akpınar, 3 aylık bir çalışmayla birliği kurduğunu, Birlik tüzüğünün kaymakamlıktan onay almasıyla faaliyetlerin başlayacağını söyledi. 

Akpınar, Birlik yönetim kurulu seçimi sonunda 1 yıllığına, kendisinin Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu başkanlığına,Uluslararası Kıbrıs Üniveristesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Boyacı’nın başkan Yardımcılığına, Lefkoşa İngiliz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Özok’un genel sekreterliğe , Kıbrıs Amerikan Üniveristesi Rektörü Profesör Doktor Asuman Türkel, Kıbrıs Metropolitan Üniveristesi Mütevelli Heyeti Başkan yardımcısı Mehmet Toycan ve Akdeniz Karpaz Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Ali Şen’in yönetim kurulu üyeliğine getirildiğini belirtti. Yeni kurulacak üniveristeler için de yol gösterici olacaklarını belirten Akpınar, hükmet, YÖDAK ve Milli Eğitim Bakanlığıyla yakın iletişim içinde olacaklarını ifade etti. 

Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uluslararası Kıbrıs Üniveristesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mete Boyacı da, ülkenin en önemli sektörünün yüksek öğrenim olduğuna işaret etti. Boyacı, birliğin eğitime katkı için aracı olacağına inanç belirtti. Üniveristeler Birliği Genel Sekreteri Lefkoşa İngiliz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ali Özok da konuşmasında, amaçlarına vurgu yaptı. Özok, “Yükseköğrenime katkı koymak ve daha iyi işler yapmak istiyoruz” dedi.